"Skutecznie promujemy wolność"

EN

Aktualności

  • 8 lat PiS: niszczenie gospodarki i praworządności

    8 lat PiS: niszczenie gospodarki i praworządności | 2023-10-06

    W ostatnich latach wskutek polityki PiS osiągnęliśmy bardzo wysoką inflację, stagnację gospodarczą, wzrosły wydatki i deficyt budżetu, zwiększyły się koszty obsługi długu publicznego. Nadchodzące wybory stanowią wyjątkową okazję do ograniczenia regresu ustrojowego i wyrwania się z populistycznej pułapki PiS. Fundacja FOR, stojąc na straży wolności i praworządności w państwie, po raz kolejny publikuje Audyt, w którym podsumowuje wpływ ośmiu lat rządów PiS na gospodarkę i praworządność.

    więcej
  • Komunikat FOR 23/2023: Stagflacja: dorobek polityki gospodarczej PiS

    Komunikat FOR 23/2023: Stagflacja: dorobek polityki gospodarczej PiS | 2023-10-06

    Dane opublikowane przez Eurostat ujawniają niepokojącą sytuację, w jakiej znalazła się polska gospodarka. Na tle pozostałych gospodarek krajów Unii Europejskiej okazuje się ona bardzo słaba w zakresie wzrostu gospodarczego, a jednocześnie ze szczególnym natężeniem nękana przez inflację.

    więcej
    • Komentarz FOR 4/2023: Śladem Węgier i Turcji? Stopy procentowe przed wyborami

      Komentarz FOR 4/2023: Śladem Węgier i Turcji? Stopy procentowe przed wyborami | 2023-10-05

      Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Adama Glapińskiego po raz drugi z rzędu podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych, tym razem o 25 punktów bazowych. Stopa referencyjna NBP jest obecnie niższa o 1 p.p. niż na początku września. Tymczasem amerykańska Rezerwa Federalna jeszcze w lipcu tego roku podnosiła stopy, a ostatnio zapowiedziała, że ewentualne obniżki są mało prawdopodobne przed drugim kwartałem przyszłego roku. Europejski Bank Centralny postanowił we wrześniu podnieść stopy procentowe o 25 punktów bazowych.

      więcej
  • Prawdopodobnie te decyzje Rady Polityki Pieniężnej wpisują się w kalendarz wyborczy – Marcin Zieliński,  TVN24

    Prawdopodobnie te decyzje Rady Polityki Pieniężnej wpisują się w kalendarz wyborczy – Marcin Zieliński, TVN24 | 2023-10-04

    – Myślę, że po wyborach, jak inflacja zacznie znowu wymykać się spod kontroli, to trzeba będzie stopy procentowe podnieść. Pamiętajmy też o tym, że wskaźnik inflacji, jaki mamy teraz za wrzesień, to jest jednak sztucznie zaniżony. Po pierwsze jest Orlen, po drugie jest zamrożenie cen energii. I w chwili gdy ceny paliw i energii byłyby rynkowe, tobyśmy mieli inflację jednak sporo wyższą. Nie byłoby przesłanek do tego, by stopy procentowe obniżać. Zresztą i tak nie ma, ale jeszcze bardziej ich by nie było – ocenia prezes i główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

    więcej
  • Komunikat FOR 22/2023: Pieniądze z KPO mogłyby pomóc polskiej gospodarce, ale nie zastąpią reform

    Komunikat FOR 22/2023: Pieniądze z KPO mogłyby pomóc polskiej gospodarce, ale nie zastąpią reform | 2023-10-02

    Polska w ramach KPO ma otrzymać w sumie ok. 57 mld euro, z czego 22,5 mld euro w formie bezzwrotnych dotacji (39,5% środków z KPO) oraz 34,5 mld euro w postaci pożyczek (60,5%). Wszystkie środki z KPO należy wykorzystać do końca sierpnia 2026 roku. Komisja Europejska w październiku 2022 roku wstrzymała jednak wypłatę środków z KPO dla Polski w związku z sytuacją w sądownictwie i nieprzestrzeganiem przez nasz kraj standardów praworządności.

    więcej
  • Gdyby po 1989 roku Polską trwale rządził obecny PiS, bylibyśmy drugą Białorusią – Leszek Balcerowicz,  Gazeta Wyborcza

    Gdyby po 1989 roku Polską trwale rządził obecny PiS, bylibyśmy drugą Białorusią – Leszek Balcerowicz, Gazeta Wyborcza | 2023-09-29

    – Skupmy się teraz na polityce PiS oddziałującej na gospodarkę. Dotknęła ona wszystkich trzech głównych czynników jej wzrostu: zatrudnienia, stopy inwestycji i produktywności. A poza tym niekorzystnie wpłynęła na stan finansów publicznych i inflację. W sumie osłabiła ona systematyczne siły rozwoju gospodarki i zwiększyła jej wrażliwość na wewnętrzne i zewnętrzne wstrząsy – pisze przewodniczący Rady FOR.

    więcej
    • Komunikat FOR 20/2023: Skokowy wzrost płacy minimalnej w Polsce i jego konsekwencje

      Komunikat FOR 20/2023: Skokowy wzrost płacy minimalnej w Polsce i jego konsekwencje | 2023-09-27

      Rada Ministrów w rozporządzeniu podwyższyła płacę minimalną od stycznia 2024 roku do poziomu 4242 zł brutto, a od lipca – do 4300 zł. Polska płaca minimalna w stosunku do przeciętnych zarobków lub mediany zarobków już teraz jest jedną z wyższych w Europie. Mimo to w przyszłym roku znów wzrośnie o ponad jedną piątą.

      więcej
      • Według prognoz Komisji Europejskiej odsetki płacone przez Polskę w tym i przyszłym roku będą w stosunku do wielkości długu drugie najwyższe (po Węgrzech) w całej Unii Europejskiej – Marcin Zieliński,  Konkret24

        Według prognoz Komisji Europejskiej odsetki płacone przez Polskę w tym i przyszłym roku będą w stosunku do wielkości długu drugie najwyższe (po Węgrzech) w całej Unii Europejskiej – Marcin Zieliński, Konkret24 | 2023-09-26

        – Relację długu publicznego do PKB oblicza się na podstawie nominalnej kwoty długu publicznego i - co niezwykle istotne - nominalnego PKB. W warunkach szybko rosnących cen gospodarka może nominalnie rosnąć nawet wtedy, gdy w ujęciu realnym, czyli po oczyszczeniu PKB z wpływu inflacji, kurczy się. Bardzo wysoka inflacja w 2022 roku przyczyniła się w dużym stopniu do wzrostu nominalnego PKB, który urósł o 17 procent. Podczas gdy realny PKB zwiększył się o 5,1 procent – przypomina główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

        więcej